Single counterbalance 3/8 VBSO SE NBA 38 20 1:3.5 (60 à 210 bar)
Ref.1 : 054301100220000 Ref.2 : R930001916
Pour voir nos tarifs et commander, vous devez créer un compte ou vous connecter.
| Pressure adjustment | 60 - 210 bar |
|---|---|
| Compensated valve | No |
| Material | Aluminium |
| Function Type | Single Acting |
| Weight | 0.7 kg |
| Assembly | In line |
| Thread | Gaz - 3/8" |
| Family | Balancing Valve |
| Range | VBSO |
| Pilot ratio | 1:3 |
hydraulic Pilot assisted Overcentre
Port : 3/8"
Max Flow : 40 L/mn
Pilot Ratio : 3.5/1
Max Pressure : 350 bar
Pressure Adjustment : 60 - 210 bar
Factory Setting : 200 bar
Aluminum Body
BOSH REXROTH OIL CONTROL performs a test on each component
