Single counterbalance 3/8" banjo 50/350 bar
Ref.1 : 054748030235STL Ref.2 : OVC00016
Pour voir nos tarifs et commander, vous devez créer un compte ou vous connecter.
| Pressure adjustment | 50 - 350 bar |
|---|---|
| Maximum pressure | 350 bar |
| Compensated valve | No |
| Material | Aluminium |
| Function Type | Single Acting |
| Flow Max | 40 l/mn |
| Weight | 0.5 kg |
| Assembly | Banjo Screw |
| Thread | Gaz - 3/8" |
| Family | Balancing Valve |
| Range | OVC |
Hydraulic pilot assisted overcentre screw
Port : 3/8"
Max flow : 40 l/mn
Pilot ratio : 3.6/1
Max pressure : 350 bar
Pressure adjustment : 50 - 350 bar
Factory setting : 350 bar
Aluminum body
Bosch Rexroth Oil Control performs a test on each component.
