dual counterbalance 3/8 VBSO DE NN.38.35.1:3
Ref.1 : 054247100235000 Ref.2 : R930001875
Pour voir nos tarifs et commander, vous devez créer un compte ou vous connecter.
| Pressure adjustment | 120 - 350 bar |
|---|---|
| Maximum pressure | 210 bar |
| Compensated valve | No |
| Material | Aluminium |
| Function Type | Double Acting |
| Flow Max | 40 l/mn |
| Weight | 0.8 kg |
| Assembly | In line |
| Thread | Gaz - 3/8" |
| Family | Balancing Valve |
| Range | VBSO |
| Pilot ratio | 1:3 |
Hydraulic Dual Pilot assisted Overcentre
Port : 3/8"
Maxi Flow : 50 l/mn
Pilot ratio : 2.9/1
Maxi Pressure : 350 bar
Adjustment of Pressure : 120 to 350 bar
Factory calibration : 350 bar
Body : Aluminium
BOSCH REXROTH OIL CONTROL performs a test on each component
